Souad Massi v Praze

Autor: Jakub Černohous <Angelsfallfirst(at)seznam.cz>, Téma: Koncerty, Publikováno: 16. 11. 2006

Souad Massi

Souad Massi

Dne 11.listopadu 2006 v Praze v Paláci Akropolis poprvé v České Republice vystoupila alžírská zpěvačka Souad Massi v rámci celosvětového turné k jejímu novému CD, vydanému u labelu WrasseRecords, Honeysuckle.

Souad Massi stejně jako hvězdy Khaled nebo Rachid Taha, je původem z Alžíru. Její hudba je směsicí alžírského folk rocku a lyrických a téměř radikálních textů. Souad chtěla být vždy zpěvačkou, jak sama tvrdí a šla si za svým snem i v těžkých chvílích. Vystudovala hudbu a poté se vydala na dráhu zpěvačky. Nejdříve se proslavila se se svou hard rockovou kapelou po celém Alžírsku, poté, když se vydala na sólovou dráhu a působila ve Francii, kde nyní i žije, stala se slavnou i ve světě. Lidé milují její sametový hlas a také její texty, kterými se zpovídá a vyjadřuje své životní postoje např. i k právům žen nejen v Alžíru. Možná právě díky svému talentu a exotičnosti si získala i publikum v Čechách.

Suoad Massi

Foto z alba Honeysuckle

Atmosféra koncertu byla úžasná. Souad Massi se k mému překvapení v Praze mohla těšit ze skoro vyprodaného Paláce Akropolis, který jejím příchodem ožil, a ti kdo přišli jako já, na tento koncert dlouho nezapomenou. V průběhu koncertu jsme slyšeli mnoho písniček z alba Deb 2003, které je bez ohledu na ostatní, jež jsou také moc dobrá, nejposlouchanější a ve světě nejprodávanějí (jednu dobu nejprodávanější zahraniční titul ve Francii). Skvěle podané byly i písně z alba Raoui 2001 a z nového Honeysuckle 2006.

Pokus o zapojení českého publika do zpěvu jednoduchých pasáží v Alžírštině, určitě všechny pobavil. Ten, kdo písně Souad zná a nějakou dobu je poslouchá, nemohl být nespokojen s výkonem, který podala. Ba dokonce mě mile překvapila kvalita zpěvu, která byla místy lepší než na nahrávkách. Žádné větší improvizace jsme se běhěm vystoupení nedočkali, ale ten kdo šel na koncert s tím poslechnout si písničky, co zná a chtěl je slyšet naživo, musel být šťastný. Myslím, že i spousty lidí, co Souad slyšeli poprvé, si ji velmi zalíbili. To dosvědčuje i fakt, že místní stánek s jejími CD byl po koncertě beznadějně vyprodán. Souad Massi za doprovodu bubeníka, postaršího pána, co hrál na darbouku, baskytary a ještě doprovodné kytary, představila dohromady 95 minut čistého hraní bez přestávky a za nekončícího tleskotu, který trval od začátku koncertu až do samého konce.

Souad se s námi rozloučila přídavky nejoblíbenějsích písní a těm, kdo mají její hudbu moc rádi nezbývá než doufat, že se někdy zase do Prahy podívá.

Suoad Massi

Souad Massi Live Koncert/Praha

Suoad Massi

Souad Massi zpívá v Akropoli
Label: Wrasse Records l Kup Souad Massi na Pohodli.com

Zajímavé odkazy:

Oficiální web Souad Massi
Souad Massi na Wrasse Records
Souad Massi na na Pohodli.com (mp3 ukázka)
Článek Mp3 zdarma na Blog.Pohodli.com
Článek o koncertě Massi na idnes.cz