Svět rumunské hudby

Autor: PeLech <pe.lech(zavináč)atlas(tečka)cz>, Téma: Etnica, Publikováno: 24. 11. 2006

Rumunský taraf

rumunský taraf

Rychlé čardáše, baladické písně a mužský zpěv zdobený specifickým vibrátem.. Tento článek věnujeme nejen jim, ale hlavně krásné a živelné rumunské hudbě.

Trocha málo o rumunské hudbě

Rumunsko, země, kterou tvoří vetšinově rumunská populace s sebou nesou odkaz rumunské kultury již od dávných dob. I když v Rumunsku jako stejně jinde ve světě je hudební scéna velmi rozmanitá, rumunský folk, prezentovaný kapelami, které si říkají taraf, se stal v zemi velmi populárním. Avšak nejen v ní, ale mimo ni. Rumunská tradiční hudba se od sebe liší. Co kraj, to jiné složení nástrojů v kapele, jiný ráz hudby, avšak při poslechu vždy rumunskou hudbu poznáte od těch ostaních, mají v sobě kouzlo, které je spojuje.

Druhy rumunské hudby

Tradiční hudba se tedy kraj od kraje liší.. Každý z nich má však nějakou hudební specialitku. Těchto krajů je spousta a tak zmíním jen některé z nich, např.:

Banat

- jejich nejvýraznějším nástrojem jsou housle a taragot, nebo saxofon

Bukovina

- tipická je hlavně malými flétnami (fluieraş) a akordeony (kobza), v pozdější době byla doplňena o žesťové (brass) nástroje

Crişana

- je typická houslemi, tentokrát houslovými duety

Moldávie

- je specifická hlavně houslemi s kombinací s cimbálem a ostatními dechovými nástroji, zde snad nejvíce vzniká tradiční hudba k tanci

Transylvánie

- zde by si zasloužila svůj vlastní článek, avšak zmíním jen že je specifická složením housle, viola, basa a cimbál, hrají kvanta písní a také jejich oblíbené svatební písně v milionech variací.

Valašsko (Wallachia)

- je domovem kapel - taraf, které proslavily rumunskou kulturu. Trafové interpretují písně, jež jsou povětšinou rumunské tance jako sârba a hora. Velmi výraznou roli zde hrají housle za doprovodu cymbálu a kontrabasu. Texty písní jsou většinou o hrdinech (stojících mimo zákon), bojovnících za svobodu z dávných časů.

Doina

- snad nějvětší rozkvět rumunského folku je právě zde. Vyskytují se zde jiné hudební styly než na ostatních územích. Jsou to bocet ("lament"), cântec batrânesc - epické balady "zpěvy starců") a când ciobanu şi-a pierdut oile - písně o ztracených pasákových ovcích. Písně z Doiny jsou baladické, melancholické, můžeme je "přirovnat" k blues.

Nejznámější rumunské kapely

Kapel hrajících rumunský folk je nezpočet, zmíním jen pár, které se dostaly do širšího povědomí, Jako např. Taraf de Haïdouks - kapela hraje folk, ve kterém míchá všechny vlivy rumunské hudby, Fanfare Ciocărlia - typický brass band - složení je ze žesťových dechových nástrojů, perkusí, klarinetu. Hrají skladby s neuvěřitelným nasazením a přezdívá se jim nejrychlejší dechovka na světě. Další kapely jsou Taraful Zece prăjini, nebo sóloví interpreti jako Maria Tănase a Dumitru Fărcaş.

Taraf de Haidouks

Taraf de Haidouks

Kup Taraf de Haïdouks na Pohodli
Kup Fanfare Ciocărlia na Pohodli
Kup Maria Tănase na Pohodli

Zajímavé odkazy:

Taraf de Haidouks na Crammed Discs (anglicky)
Oficiální web Fanfare Ciocărliai
Fanfare Ciocărlia na Wikipedii

Promo snímek

Fanfare Ciocărlia