Neexistuji vhodna data!
Hned po prvních zvucích jsem zpozorněl. Nahrávka začala velmi zvláštním způsobem. Linul se ke mně podivný vlnitý zvuk, jako se line kouř doutnající z cigarety v popelníku. Zdálo se mi, že o nic nejde. Tóny byly rozlezlé a občas zvláštním způsobem “plavaly”. To bych uměl také – pomyslel jsem si. Jen mít sitar. Zaposlouchal jsem se. Na začátku byla hudba jednoduchá. Zároveň byla velmi jemná a svým zvukem a atmosférou mne připoutala k bedýnce a na dvacet minut mne unesla od reality. Uvedla mne do příjemného stavu. Probral jsem se, až když skladba dohrála ve svižném tempu. Cítil jsem, že má nějaký přesný řád, kterému jsem nerozumněl. Tak jsem si ji pustil znovu.
Postupně jsem se seznámil s nahrávkami dalších hudebníků a jiných nástrojů. Na řadu přišly: sarod, santur, sarangi, flétna bansuri, shahnai, veena, indicky upravené housle, cello a kytara. Narazil jsem také i na ten nejdokonalejší nástroj – lidský hlas, ovládaný šestým smyslem..
Vokálni rágy poslouchám nejraději. Jsem nadšený když vokál je doprovázen hráčem na sarangi, jako to je u nahrávky pákistánských bratrů Nazakata a Salamata Ali Khan. Titul CD „Pakistan“ je trochu zavádějící a teprve z doplňku k tilulu se dovídáme, že se jedná o khyal - klasickou indickou hudbu.
Všiml jsem si, že klasický indický zpěv nepatří u nás k oblíbeným „nástrojům“ indické klasické hudby. Až si poslechnete tuto nahrávku, možná zjistíte, že to není tak úplně pravda, a možná právě vokál si oblíbíte nejvíc. Osobně preferuji dueta – jugalbandi. Tento je neuvěřitelný, a během 76 minut velmi povedené live nahrávky citlivého posluchače určitě nezklame.
Rok vydání: 1993 l Label: NetWork Medien l Kup Gummani Djakta na Pohodli
Detail CD na NetWork Medien
Stránky věnované umělcům Ustad Salamat & Nazakat Ali Khan
Oznámkujte tento článek:
Zajímají Vás témata tohoto webu? Chcete psát pro tento server?
Máte své oblíbené CD? Chcete se s ostaními podělit o zážitek?
Zúčastněte se vytváření Blogu Pohodli.
Kontaktujte nás.