Neexistuji vhodna data!
Je těžké narazit na zmínku o tomto hudebníkovi, která by neoplývala superlativy a nadšenou chválou. Není ale divu. Jeho spolupráce s osobnostmi jako Zakir Hussain, Baaba Maal, Herbie Hancock, Sting a další je již sama o sobě vizitkou, ale při poslechu jeho čtvrtého sólového alba Broken English se o jeho originalitě a invenčnosti může přesvědčit každý.
Narodil se jako dítě indických rodičů v Londýně, ale své mládí prožil v New Yorku mezi subkulturou přistěhovalců, která právě díky dobrovolnému exilu v "zemi svobody" klade důraz na tradiční hudbu a kulturu rodné vlasti. Kale se nejdříve prosadil jako hráč na tabla a bicí, ale jeho druhým domovem byla od mládí klubová hudba a DJing. Již na svých albech Realize (2001, Six Degrees) a Liberation (2003, Six Degrees) začal s fúzí elektronické a tradiční indické hudby, ale až na albu Broken English (2006, Six Degrees) dokázal vytvořit kompaktní styl, který sám nazývá „rocktronic organica“.
Album Broken English je především nesmírně pestrou a příjemnou exkurzí do světa globální kultury ve velmi stravitelném hávu. Potkáte zde řadu indických hudebníků zpívajících svou mateřštinou či hrajících na tradiční nástroje, ale i drsného rapera z Bronxu (úvodní skladba Manifest), štěpné rockové kytary či našlapané hiphopové groovy. Náladu pak podmalovává Mombajský filmový orchestr řízený Salimem Merchantem, jedním ze dvou Bolywoodských velikánů. Hlavním Kaleho rukopisem jsou však rytmy. Při prvním poslechu jste spíše zaujati náladou písní a vyváženou kombinací angličtiny s hindštinou. Později vás však zaujme decentní, ale všudypřítomný zvuk perkusí, tabla či rytmických sequencerů, které připomínají, že tuto hudbu nevytvořil nikdo jiný než geniální perkusista školený v tradiční indické hudbě.
Jsem sám příznivcem Johna McLaughlina a fúzí tradiční indické hudby s evropskou. Je mi však jasné, že tento žánr je menšinový a pro mnoho posluchačů je jeho meditativní a intimní charakter nepřekonatelnou bariérou. Po vyslechnutí alba Broken English jsem ale zjistil, že existuje někdo, kdo dokáže tradiční hudbu spojit s evropskou tak, aby výsledkem byl zcela globální a přesto vkusný produkt. Jen více takových hudebníků!
Hudebník Karsh Kale s Tably (zdroj www.afropop.org)
Titul: Karsh Kale - Broken English
Rok vydání: 2006 l Label: Six Degrees Records l Kup Karsh Kale na Pohodli.com
Oznámkujte tento článek:
Zajímají Vás témata tohoto webu? Chcete psát pro tento server?
Máte své oblíbené CD? Chcete se s ostaními podělit o zážitek?
Zúčastněte se vytváření Blogu Pohodli.
Kontaktujte nás.